İç mekan görselleştirme, müşteri için en az cephe modellemesi kadar önemlidir. Henüz inşa edilmemiş, müşterinin hayal ettiği bir ortamın gerçeğe en yakın şekilde sunulması pazarlama çalışmasını çok kolaylaştıracaktır.

Cephe modellemesinde olduğu gibi iç mekan modellemesinde de iş akışı aynıdır. Profesyonel CGI Artist, mimarın planlamasını iyi anlayabiliyor, hedef kitleyi iyi analiz edebiliyor, estetik ve teknik çözümleri destekleyici ölçüde gerçekçi görseller üretebiliyor olmalıdır.

İç mekan görselleştirme yaparken, işin içine iç dekorasyonu oluşturan mobilya, aydınlatma, halı ve zemin kaplamaları, boya ve duvar kaplamaları, cam, metal, aksesuarlar ve bunun gibi birçok detay girdiği için daha kapsamlı çalışılmalıdır. 3D görselleştirmenin, bu detayları en iyi şekilde yansıtılabilmesi için bir CGI Artist’in görsel faktörler yani renk, doku, ışık ve doğru kamera açıları hakkında ciddi bir tecrübeye sahip olması gerekir. Gerçekçiliği sağlamak için ortama yaşanmışlık hissi veren bazı detaylar ekleyerek sunulan 3D tasarımın gerçekçiliği artırılmalıdır.

Tıpkı cephe modellemesinde olduğu gibi, 3D iç mekan görselleştirmenin en önemli aşamalarından biri de render aşamasıdır. Render bilgisi iyi olan bir 3D görselleştirme uzmanı, kısa zamanda kaliteli bir iş ortaya çıkartacaktır.